Bebek Dostu
18 Şubat 2022

 

EMZİRME POLİTİKASI

 

1-Hastanemiz tarafından emzirmeye ilişkin yazılı bir emzirme politikası oluşturulmuştur

 

2-Bu politika doğrultusunda hastanemizin tüm çalışanlarına düzenli aralıklar ile eğitim verilmektedir.

 

3-Hastanemizde Kadın Doğum Servisi bulunmamaktadır ancak tüm personelimiz annelerin bebekleri doğar doğmaz ten-tene temas kurması ve en kısa zamanda emzirmeye başlanması için eğitilmiştir

 

4-Annelerin bebekleri ile 24 saat aynı odada kalması konusunda personel bilgilendirilmiştir.

 

5-Tıbbi zorunluluk olmadıkça hastanemize başvuran 0-6 aylık bebeklere sadece anne sütü ile beslenme, 6. aydan sonra uygun tamamlayıcı besinler ile beraber 2 yaş üzerine kadar anne sütüne devam etmesi önerilmektedir.

 

6-Anneler bebeklerini her istediğinde emzirmeye teşvik edilmekte, anne sütünün yararları anlatılarak emzirmeye özendirilmektedir.

 

7-Anneler bebeklerinden ayrı kaldıkları zamanda sütünü nasıl sağılacağı ve nasıl saklayacağı konusunda bilgilendirilmektedir

 

8-Annelerin rahatça bebeklerini emzirebilmeleri için hastanemizde Bebek Emzirme Odası ve Bebek Bakım Odası düzenlenmiştir.

 

9-Hastanemizin tüm birimlerinde bebek formüllerinin pazarlanması ile ilgili Uluslararası Yasa olan Mama Kodu benimsenmiş ve uygulanmaktadır.

 

10- Hastanemizde, annelere anne sütü muadilleri markasını taşıyan ya da anne sütü muadillerini özendirecek poster, afiş, araç-gereç,broşür ya da armağan verilmesi engellenmektedir.

 

11-Hastanemizde biberon ve emzik kabul edilemez,bebeklere verilmemesi için anneler ve diğer aile fertlerine bilgi verilmektedir.


12-Anne sütü ve emzirme ile ilgili danışmanlık için 0(282)2625355nolu telefondan dahili 1306 numaralı hattı arayıp bilgi alabilirsiniz.