T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü Tekirdağ Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü Tekirdağ Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Diyaliz Ünitesi

Güncelleme Tarihi: 07/02/2020

DİYALİZ ÜNİTESİ

Hastanemiz Diyaliz Ünitesi  17 cihaz [15 (14+1) adet Hbs (-), 2 adet Hcv 2(+)], 2 adet periton diyaliz koltuğu  ve  19 (17+2) yatak kapasitesi ile hastalarımıza hizmet vermektedir. Hastalarımıza, Nefroloji Uzmanı gözetiminde geçici ve kalıcı katater takılmakta ve  acil müdahalede yapılabilmektedir. Hasta nakil aracı ile hastalarımız evlerinden alınmakta, tedavi sürecinden sonra yine evlerine nakilleri gerçekleştirilmektedir. Diyaliz Ünitemiz 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. Diyaliz Ünitemiz bünyesinde Hemodiyalizin yanı sıra, Periton Diyalizi de yapılmaktadır.Diyaliz Ünitesi çalışanlarımız da diğer hastane personelimiz gibi, büyük bir özveri ile tam performans ile çalışmaktadır.

DİYALİZ NEDİR?

Böbrekler insanlarda genellikle iki adet olup arkada bel omurlarının yanında her iki taraftadır. Boyu yaklaşık 12 cm, eni 6cm, kalınlığı 3cm, ağırlığı 150gr civarındadır. Böbreğin temel görevi idrar oluşturmaktadır. Böbrek kalp tarafından pompalanan kanı alarak glomerüllerden geçirir ve idrar oluşturur. Böbrek idrar yapımı, sayesinde; alınan gıdaların sindirilmesi sırasında açığa çıkan zehirli maddelerin ve fazla suyun uzaklaştırmasını sağlar. Böbrekler ayrıca renin hormonu sayesinde kan basıncının kontrolünde, eritropoetin hormonu sayesinde kan hücrelerinin üretiminde ve kalsiyum fosfor dengesini düzenleyerek kemik metabolizmasında etkilidir. Böbrek fonksiyonlarının % 80 - 90''nı kaybetmiş olan hastalarda diyaliz tedavisine başlanmalıdır Diyaliz Tedavisi İki Şekilde Uygulanır.

Hemodiyaliz: Hasta kanının damardan alınarak özel makineler kullanılarak temizlenip tekrar hastaya verilmesi sistemidir. Hastanın ihtiyacına göre bir veya üç defa uygulanır.

Periton Diyalizi: Hastanın karın boşluğuna verilen sıvıya atık maddelerin geçmesi ve daha sonra bu sıvının boşaltılması esasına dayanır. Bu işlem için makineye ihtiyaç yoktur.

HEMODİYALİZ

Hemodiyaliz kanın vücut dışında bir makine aracılığıyla temizlenip (suni böbrek) vücuda geri verilmesi işlemidir. Normalde hastanelerin diyaliz ünitelerinde yapılır. Hastanın sağlık durumuna göre haftada 2-3 kez uygulanmaktadır. Her seans yaklaşık 4-5 saat sürmektedir. Hemodiyalizin gerçekleştirilmesi için küçük bir cerrahi operasyona ihtiyaç vardır (fistül ameliyatı). Bu operasyon, hastaya yapılan hemodiyaliz işlemini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için uygulanır ve damarların birleştirilmesi şeklinde gerçekleştirilir.

PERİTON DİYALİZİ

Periton diyalizi, karın boşluğuna verilen özel bir solüsyon aracılığı ile, hastanın kendi periton membranı  (karın iç zarı) kullanılarak kanın artık maddelerden arındırılması ve sıvı dengesinin sağlanması işlemidir.

  • TDHdiyaliz1.jpeg
  • TDHdiyaliz2.jpeg
  • TDHdiyaliz3.jpeg